Nantucket Sinks - 23" Dual Mount Hand Hammered Stainless Steel 12" Deep Sink Model# KSSH2318-12
Skip to product information
23" Dual Mount Hand Hammered Stainless Steel 12" Deep Kitchen/Laundry Sink.
This hand-hammered stainless steel sink  is a focal point to your kitchen or laundry room!
The undermount design allows for a seamless transition from the counter surface to the sink.
 A quick polish will bring back its original luster - it will be the prettiest room in the house!
 This sink has no overflow.
Hand hammered individual variations will exist.
All dimensions are nominal and can vary by up to 1/4"
Technical Specifications
Interior Dimensions
21" x 16"
Exterior Dimensions
23" x 18"
Bowl Depth 12"
  • Additional Information
    • Hand Hammered
    • 3.5” drain opening
    • Nominal dimensions may vary
    • 16-gauge stainless steel
    • 12” bowl depth