Nantucket Sinks - 28" Pro Series Large Rectangle Single Bowl Undermount Zero Radius Stainless Steel Kitchen Sink Model# ZR2818-16
Skip to product information
28" Pro Series Large Rectangle Single Bowl Undermount Zero Radius Stainless Steel Kitchen Sink In 16 Gauge.
This undermount Pro Series rectangle fits in a 30" sink base and provides 90° corners for additional space and a fresh modern industrial look.
Features a limited lifetime warranty.
Technical Specifications
Exterior Dimensions: 28" x 18"
Interior Dimensions: 26" x 16"
Exterior Height: 10"
Interior Bowl Depth: 10"
Drain Dimensions: 3.5" Standard drain opening
Cabinet Requirements: Fits 30" cabinet base minimum