Nantucket Sinks - 36" Pro Series Oversized Rectangle Single Bowl Undermount Small Radius Stainless Steel Kitchen Sink Model# SR3618-16
Skip to product information
36" Pro Series Oversized Rectangle Single Bowl Undermount Stainless Steel Kitchen Sink, With Small Radius Corners.
Nantucket Sinks' stainless-steel sinks have thick rubber dampening pads to dampen sound.
Our finishing process helps keep our stainless-steel corrosion-resistant to rust and oxidation.
The included bottom grid will help reduce time between cleanings.
The satin finish makes daily maintenance a simple rinse!
  • Technical Specifications
    Exterior Dimensions: 36" x 18"
    Interior Dimensions: 34" x 16"
    Exterior Height:  10"
    Interior Bowl Depth: 10"
    Drain Dimensions: 3.5" Standard drain opening (NS35CDdrain included)
    Cabinet Requirements: Fits 40" cabinet base minimum