The MOBYXL-16 is the whale of a sink you've been looking for!
While its design is unexpected, once installed its benefits become apparent.
Comes with a bottom grid to help you to maximize function.
Features a limited lifetime warranty.
Out on the horizon, like Ahab’s mythic white whale this is the sink that was worth the wait.
Technical Specifications
- Exterior Dimensions 31.5" x 20.5"
- Interior Dimensions 29.5" x 18.5" left/ 29.5" x 16" right
- Includes bottom grid and colander drain
- Nantucket Sinks are sprayed with a special insulation to reduce condensation
- Rubber padding is applied for noise reduction
- Limited Lifetime Manufacturer's Warranty
- 16 Gauge
- This sink is crafted from 304 stainless steel in a lustrous satin finish
- Without Overflow
Additional Information
- 3.5" Standard drain opening (included)
- Fits 33" cabinet base minimum