Skip to product information
Nantucket Sinks
The bottom of the sink has channel grooves to divert water for proper drainage.
Nantucket Sinks' stainless-steel sinks have thick rubber dampening pads to dampen sound.
  Our finishing process helps keep our stainless-steel corrosion-resistant to rust and oxidation.
The satin finish makes daily maintenance a simple rinse!   3.5" drain opening.
Rubber padding is applied for noise reduction.
  • Technical Specifications
    Exterior Dimensions:  23" x 18"
    Interior Dimensions: 21" x 16"
    Exterior Height: 10"
    Interior Bowl Depth: 10"
    Drain Dimensions: 3.5" Standard drain opening (drain included)
    Cabinet Requirements: Fits 24" cabinet base minimum